Богата е гамата от ръчни инструменти, които се използват от майстори, които ежедневно боравят с дърво, пластмаса и метал. Едни от най-широко използваните са пилите. Тяхната роля е в осигуряването на редица действия като отнемане на повърхност, заглаждане, изстъргване на боя, лак или други налепи. Пилите се състоят от две части – дръжка и работна част, с която реално се третират различните видове повърхности. Разнообразни видове пили се предлагат на пазара, но повечето са квадратно, правоъгълно, овално или триъгълно сечение.
Приложение и видово многообразие
В увода на днешната публикация загатнахме за някои основни акценти, които се отнасят до пилите като ръчен инструмент. Сега обаче по-подробно ще ви запознаем с някои от тях, тъй като са сред най-разпространените за извършването на многообразни шлосерски работи. Над 90 % от пилите се изработват от основно тяло, което е от високовъглеродна стомана, която се използва за направата на здрави ръчни инструменти. Дръжките на повечето съвременни пили са направени от удобни силиконови материали, които не позволяват дори при влажно време или изпотяване на ръката да се намали силата на захват.
В зависимост от своето предназначение пилите се разграничават на няколко вида:
- Шлосерски;
- Заточващи се;
- Рихтовъчни;
- Рашпили;
- Елмазени пили и т.нат.
Не само като наименования се различават пилите. Те имат различни видове зъбци върху самия работен лист(тяло).
Както вече споменахме пилите намират много широко приложение в различните видове работилници. Те са приложими както в металургията, където ежедневно се използват шлосерски пи, така са използвани и в дървообработващите цехове, работилници и много други.
На пазара има квалификация на пилите и съобразно формата на работната част. Най-масовите, които можете да откриете в търговската мрежа са:
- Правоъгълни пили;
- Пила тип ренде;
- Квадратни пили;
- Триъгълни;
- Кръгли;
- Мечообразни и други.
Това многообразие никак не е случайно. В зависимост от това какъв вид материали се третират и какви са операциите, които се извършват е повече от логично, че ще се използват специализирани пили, които да отговорят на индивидуалните предпочитания на оператора, който ще борави с тях.
Освен като форма на работната част има и класификация на пилите според това какъв е вида на насечката:
- Пила с кръстовидна насечка- тук се предлагат такива с фина насечка, която е подходяща за заглаждане както и с груба насечка, при която ефекта с отнемането на повърхности е много по-видим;
- Гладки в средата и с кръстовидна насечка в краищата- такива са рифелните пили, които се използват за труднодостъпни места;
- Часовникарски мини пили с различни видове насечки и други.
Цялото това многообразие от пили можете да откриете в онлайн каталога на Ташев Галвинг. Изключително широк е спектъра на приложение на тези инструменти и именно поради това можете да разчитате на тях независимо от това дали ще обработвате пластмаса, метални повърхности, ще заглаждате ръбове на дървесина, ще матирате стъкло или пък ще извършвате някакви детайлни ремонти по часовник.
Водещи производители на ръчни пили са:
- Stanley
Американската компания е с доста богат опит в производството на ръчни инструменти датиращи от далечната 1857 година;
- Ajax
Чешката компания също се ползва с висок рейтинг сред операторите, които боравят с пили, тъй като сто години опит са достатъчен мотив за утвърждаване на качеството и предлагане на многообразие от изделия;
- Wolfcraft
Немския бранд също има с какво да привлече вниманието ми, защото предоставя изключително иновативни решения;
- Unior;
- Tyrolit;
- Husqvarna;
- STIHL и много други.
Разбира се, повечето производители не се нуждаят от представяне, тъй като са лидери в производството както на пили така и на всякакви други инструменти и машини. За да сте винаги добре оборудвани с качествени ръчни инструменти се доверете на Ташев Галвинг.